پروژه طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشکان

عنصری که بیشتر مختص به دکوراسیون کلینیک پزشک است، سفارشی سازی آن است. این طراحی باید حرفه ای، معاصر و حتی منحصر به فرد باشد. تحقیقات نشان داده پزشکانی که از این متدها استفاده می کنند، سود بیشتری به دست می آورند، حتی در دوران رکود اقتصادی. آنچه افراد در اولین ورود به مطب پزشک قلب می بینند و تجربه می کنند می تواند بر کل تجربه آنها تأثیر بگذارد. بر اساس نیاز، چراغ های فوکوس نیز قابل نصب هستند. اگر کلینیک شما کوچک است یا مناطقی وجود دارد که خدمات متعددی در آنها ارائه میشود، میتوانید چراغهایی را نصب کنید که روشنایی آن بسته به نیاز در یک زمان خاص قابل تنظیم باشد. از استفاده مطلق از نور سفید یا زرد خودداری کنید و با ترکیب این دو رنگ با نصب لامپهای مناسب، نوری شبیه نور روز را به وجود آورید.

اگر دقت کرده باشید در بیشتر مطبها در ابتدای ورود عکس مادر باردار یا مادری به همراه فرزندش را مشاهده طراحي داخلي كلينيك دندانپزشكي میکنید. این روندهای برتر طراحی داخلی مطب پزشک قلب در حال حاضر موجی در دنیای پزشکی قلب ایجاد کرده است شما میتوانید به رنگ ها و نوزپدازی برای اعمال این موضوع توجه فرمایید. ناگفته نماند، بسیاری از امکانات پزشکی عمومی و مطلب پزشکی ارتوپدی مزایایی را که دکور مناسب می تواند ارائه دهد نادیده می گیرد ما به شما کمک میکنیم تا بهترین ایده و خلاقیت در دکوراسیون مطب پزشکی ارائه دهید. از نظر روانشناسی هر رنگ معنی و مفهوم خاصی دارد که دانستن آن می تواند کمک بزرگی در طراحی داخلی مطب به شما بکند.

یکی از مواردی که میتواند به آرامش حال بیمار کمک کند ، این است که بتواند ارتباط خوب و قوی را با پزشک خود برقرار کند . با توجه به اینکه فرم های منحنی به افزایش آرامش در فضا کمک می کنند بهترین گزینه برای این گونه از فضاها خواهند بود. با توجه به اینکه اکثر کودکان حس خوبی نسبت به پزشک و دندانپزشک ندارند، لازم است دکوراسیون مناسب مطب و کلینیک طراحی شود تا به نحوی سعی شود اعتماد و آرامش آنها جلب شود. به طراحی کلینیک خود توجه کنید تا آن را به مکانی آرامش بخش تبدیل کنید که می تواند به بهبود آنها کمک کند. به طور کلی اتاق انتظار مطب یکی از پر استرس ترین بخش ها در هر کلینیک میباشد زیرا افراد در این اتاق در انتظار نتیجه ی بیماری خود هستند.

طراحی این فضا باید به گونه ای اجرا شود که برای تجهیزات مورد نیاز پزشک، جایگاه معاینه بیمار و میز پزشک فضای کافی وجود داشته باشد. داشتن چند گیاه داخلی نیز به تمیزی و آرامش محیط کمک می کند. بدین ترتیب شما بهتر است که قبل از شروع پروژه طراحی داخلی کلینیک و یا مطب خود مواردی ریز و درشتی که می تواند در ارتقای کلینیک شما کمک می کند را در نظر بگیرید. ۲- عملکرد و زیبایی را با هم در نظر بگیرید. تجهیزات روز دنیا نه تنها در سرویس دهی به بیماران موثر است، بلکه سختی کار پزشک و پرستاران را هم کاهش می دهد. کلینیک پوست و مو و مراکز درمانی متوجه شده اند که راحتی – هم برای بیماران و هم برای کارمندان کلیدی است. 8- فضای داخل یک مطب و یا کلینیک به طور معمول شامل اتاق کار، اتاق معاینه، اتاق نگهداری وسایل و تجهیزات پزشکی می باشد. اثاثیه نه تنها باید برای نشستن، بلکه جنبههای دیگری مانند نگهداری مطالب خواندنی (مجله، روزنامه، کتاب)، نمایش پوستر و انتشار اطلاعات را نیز در خود جای دهد. استفاده از نکات آموزشی نسبت به بیماری در مطب و در نظر گرفتن جنبه های آگاهسازی بیماران را می توان در طراحی با قرار دادن باکس های مختلف در دیوار برای نصب پوستر و …

برای دیزاین و تزیین واحد دو راه داریم یک روش انجام این امور به وسلیه اکسسوری ها و وسایل تزئینی نظیر آباژور و لوستر و تغییر رنگ نور پردازی ها و پرده و.. استفاده از وسایل بهداشتی مانند بطری های ضد عفونی کننده دست که میتوان بر روی دیوار مطب نصب کرد تا مراجعه کنندگان از آن استفاده کنند . در طراحی دکوراسیون داخلی مطب علاوه بر توجه به زیبایی فضا عوامل روانشناسی نیز بایستی در نظر گرفته شود. باید در بازسازی مطب خود، فضایی مجزا برای تجهیزات به روز اختصاص دهید. ۴- استفاده از تجهیزات به روز. شرکت نوید اکباتان با هدف خدمت به جامعه پزشکی و دندانپزشکی کشور در سال 1374 تاسیس و فعالیت خود را در زمینه تولید تجهیزات دندانپزشکی اعم از یونیت و صندلی و مبلمان دندانپزشکی آغار نمود . لذا در زمان انتخاب مبلمان بیمارستانی بهتر است حساسیت به خرج دهید. دکوراسیون داخلی به طور کلی به دو سبک کلاسیک و مدرن تقسیم می شود. معمولا در این سبک از لوستر ها و آباژور های بسیار تجملی و سنگین و با اصالت استفاده می شود که قیمت بالایی هم دارند.

این کلینیک مجهز به جدیدترین و به روز ترین تجهیزات مراقبت های پوستی می باشد. با توجه به اینکه کلینیک ها دارای بخش های مختلفی هستند و نمیتوان برای تمام مطب ها از یک طرح و لوازم استفاده کرد، نمیتوانیم هزینه دقیق آن را قبل از بررسی های اولیه تعیین کنیم. استفاده از طرح هایی که در دیوار اجرا می شوند و خط و خطوط آن ها به طور زیبا و خلاقانه در سقف امتداد می یابد حس حرکت را القا می نماید و باعث سرگرمی بیماران در اتاق انتظار می شود. اولین نکته در طراحی دکوراسیون مطب توجه به ورودی مطب یا فضای خوش آمد گویی است.می توانید برای جلب رضایت مراجعین خود یک فضای خاص و زیبا برای خوش آمدگویی تعریف کنید.

اینها ممکن است در مطب دندانپزشکی یا در کلینیک چشم پزشکی مورد نیاز باشد. یا کدام بخش ممکن است. نورپردازی در بخش پذیرش و انتظار می تواند روشنایی کمتری داشته باشد تا حس آرامش را در بین بیماران شما هنگام انتظار ایجاد کند. قسمت انتظار احتمالاً بخشی از کلینیک شما است که بالاترین پتانسیل را برای آرامش بیماران شما دارد. کلینیک زنان و زایمان “GAGUA” واقع در شهر تفلیس، گرجستان توسط گروه معماری “Tsutskiridze” با رویکرد و مفهومی نوآورانه همراه با چشم انداز جدید طراحی و ساخته شده است. ۵- ظاهری جذاب و در عین حال حرفه ای. با این حال طراحی محیط کلینیک شما می تواند به مراجعین شما کمک کند تا آرامش بیشتری داشته باشند و در نتیجه آنها نسبت به درمانی که ارائه می کنید پذیرا تر می شوند. نور یک جنبه کاملاً مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است و در کلینیک پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا باید دو نوع هدف را برآورده کند؛ مفید و همچنین ایجاد تأثیر بصری . همچنین میزان هزینه طراحی داخلی به عوامل مختلفی مثل نوع سبک طراحی، متراژ فضا و نوع ملک (اداری، تجاری، مسکونی، مطب و …) بستگی دارد که حتما باید به آن توجه شود.

اولین قدم برای شروع طراحی مطب بررسی مراجعه کنندگان و بیماران است ، اگر برای یک متخصص اطفال مطبی طراحی می کنیم کار ، بسیار متفاوت از متخصص قلب یا زنان است! اگر تصمیم به طراحی کلینیک دندانپزشکی دارید بهتر است از یک معمار و تیم حرفه ای باتجربه کمک بخواهید تا بهترین و زیباترین مطب را برای کسب و کار شما اجرایی کنند. 4- متریال های استفاده شده در طراحی سقف، دیوارها و کف پوش ها، از عوامل و اصول دیگر در طراحی مطب و کلینیک می باشند. رنگ نارنجی نیز از دیگر رنگ هایی است که پیشنهاد می شود در طراحی مطب ازش استفاده کرد. تلاش کنید برای کنترل عفونت، امکانات شستشوی روپوشها را در همان محیط فراهم کنید تا کارکنان مجبور نباشند لباسها را همراه خود برای شستشو به خانه یا خارج از محیط درمانی منتقل کنند. به عنوان نمونه، تمام کلینیک ها باید دارای اتاق انتظار، اتاق معاینه، بخش استراحت کارکنان و… بخش آخر از فضای مطب شما مخصوص امور پشتیبانی است که شامل سرویس بهداشت کارکنان و تعویض لباس، آشپزخانهای کوچک برای کارکنان و انبار مواد و وسایل خواهد شد.

اصولی بودنِ دکوراسیون کینیک راحتی و رضایت بیمار را با خود دارد. تیم تحریریه شرکت مبلمان اداری یکتا قصد دارد تا به تعریف معماری مدرن، اجرای آن در طراحی دکوراسیون مطب وتاثیرات آن در بهبود عملکرد کار مطب بپردازد. نام آن بخاطر اینکه اولین بار این طرح در نمایشگاه مبلمان اداری کیش رونمایی شد و بفروش رفت انتخاب شده است . طرح های رنگی بسته به نوع کلینیک باید آرامش بخش، روشن و مطبوع باشند. مشورت گرفتن از پزشکان نیز در ارائه طرح زیبا و حرفه ای و متناسب با تخصص آنها بسیار کمک کننده می باشد. بسیار فضای سالن انتظار را زیبا و در عین حال آرامش بخش خواهد کرد. از طرف دیگر اگر عملکرد محیط را در نظر نگیرید، با یک مطب زیبا مواجه می شوید که پاسخگوی نیاز بیماران نیست. این محیط باید برای بیماران و کارمندان، فضای راحتی باشد.

بخصوص کسانی که فضای کوچکی در اختیار دارند بسیار توصیه می شود. یکی از این فضاهای مهم پزشکی، طراحی مطب دندانپزشكی است که اکثر افراد (از کودک تا یک فرد بالغ) از حضور در این فضاها استرس و اضطراب خاصی دارند که بخشی از این استرس و آشوب از طریق دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی با اصول درست قابل حل است. مقیاس بزرگ در بسیاری از افراد موجب ایجاد رعب و وحشت درونی می شود و تنش های بیماران را تشدید می کند. استفاده از برخی رنگ ها مانند قرمز، نارجی، زرد و قهوه ای موجب افزایش این اضطراب می ­شود. بسیاری موارد دیگر که عدم هماهنگی آن ها باهم موجب ناراحتی مراجعه کنندگان می شود. فراموش نکنید طراحی و دکوراسیون داخلی هر فضایی با هر کاربریی نیازمند تجربه و علم است و باید اطلاعات خوبی در رابطه با دکوراسیون داخلی، روانشناسی رنگها، مصالح، مبلمان و دیگر مواردی که برای طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد را بدانید. نوید اکباتان اولین و بزرگترین تولید کننده مبلمان و کابینت های مدرن دندانپزشکی و پزشکی و بیمارستانی در کشور می باشد که با سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه و با هدف فناوری و نوآوری در زمینه طراحی و معماری داخلی مختص مطب ها و کلینیک های پزشکی ،دندانپزشکی و بیمارستانی فعالیت می نماید .

توسط علی جهانی

علی جهانی ملقب به سنیور سئو است