نقشه سایت XML چیست؟

در نقشه سایتتان اضافه یا حذف شوند، میتوانید به قسمت «بهبود ظاهر جستجو» و سپس سربرگ «انواع محتوا» از تنظیمات افزونه یوست خود بروید و برای هریک از انواع صفحات تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید. اکنون Bing از شما می خواهد که مالکیت وب سایت خود را تأیید کنید و روش های مختلفی را برای انجام آن به شما نشان می دهد. نکته اصلی در استفاده از این روش و روشهای مشابه برای ایجاد نقشه سایت این است که در صورت اضافه شدن صفحات جدید شما بایستی مجددا نقشه سایت را بسازید تا محتوای جدید نیز درون نقشه سایت نمایش داده شود. اگر CMS شما به صورت پیشفرض این کار را نمیکند، معمولا افزونههایی هستند که نقشه سایتتان را برایتان ایجاد میکنند. اگر سایت شما دارای تعداد صفحات و محصولات زیادی است توصیه ما به شما ایجاد نقشه سایت و ثبت آن در گوگل سرچ کنسول است. گوگل سرچ کنسول بیشتر مشکلات مربوط به نقشه سایت را به شما اعلام میکند. اکنون گوگل آدرس نقشه سایت شما را به سرچ کنسول شما اضافه می کند. سرچ کنسول گوگل ابزاری رایگان است که توسط گوگل ارائه می شود تا به دارندگان وب سایت کمک کند تا حضور سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل نظارت و حفظ کنند.

چه صفحاتی را باید در سایت مپ قرار داد؟ این روش برای کاربرانی که نمی خواهند از ویژگی سایت مپ یواست سئو استفاده کنند، توصیه می شود. ما توصیه می کنیم از روش Meta tag استفاده کنید. اما پس از ساخت نقشه سایت بصری میتوانید خروجی xml از نقشه سایت دریافت کنید. البته باید دقت کرد که پس از انجام این کار، باید تمام لینکهای داخلی منتهی به این صفحات را نیز حذف کرد. اکنون که وب سایت خود را اضافه کردید، بیایید نقشه سایت XML خود را نیز اضافه کنیم. نقشه های سایت به همان اندازه برای وب سایت های معروف نیز مهم هستند. اکنون، به برگه Google Search Console برگردید و روی دکمه “تأیید” کلیک کنید. آدرس URL صفحه اصلی خود را در باکس مربوطه با برچسب Enter URL to spider وارد کنید و Start را بزنید. این صفحه معمولاً حاوی لیستی از تمام صفحات آن وب سایت بود. اغلب موتورهای جستجو شناختهشده نظیر گوگل، بینگ و یاهو از این فایل پشتیبانی میکنند و محتویات موجود در آن را بررسی میکنند. بنابراین موتورهای جستجو می توانند متناسب با آن از محتوای شما بازدید کرده و فهرست بندی کنند.

این در صورتی مفید است که وب سایت شما دارای صفحات HTML ساکن باشد که توسط WordPress CMS ایجاد نشده اند. این اطلاعات شامل تعداد لینک هایی است که گوگل در نقشه سایت شما پیدا کرده است. برای افزودن نقشه سایت خود به بینگ ، باید به وب سایت Bing Webmaster Tools مراجعه کرده و برای یک حساب کاربری ثبت نام کنید. از داشبورد حساب خود، باید از ستون سمت چپ روی نقشه سایت کلیک کنید. پس از فعالسازی افزونه یوست، از نوار ابزار کناری داشبورد خود روی SEO کلیک کنید و سپس به بخش عمومی و سربرگ امکانات بروید. ابتدا باید پلاگین Yoast SEO را نصب و فعال کنید. شما باید در نقشه جستجوی گوگل به آمار نقشه سایت خود توجه داشته باشید. ابتدا باید به خاطر داشته باشید که نقشه سایت XML رتبه بندی جستجوی شما را بهبود نمی بخشد. جستجوی وب سایت شما مدتی طول خواهد کشید. با این حال، این به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوا را پیدا کنند، میزان crawl را تنظیم کنند و قابلیت مشاهده وب سایت شما را در موتورهای جستجو افزایش دهند. برای مشاهده یک نمونه نقشه سایت میتوانید نقشه سایت ما را مشاهده کنید. فایل XML اطلاعات را به نحوی نمایش میدهد که برای موتورهای جستجو سادهتر باشد.

پس از آن، بر روی پیوند “مشاهده نقشه سایت ” کلیک کنید تا نقشه سایت XML خود را که توسط Yoast SEO ایجاد شده است، مشاهده کنید. می توانید با افزودن sitemap.xml به آدرس وب سایت خود، آن را مشاهده کنید. افزودن نقشه سایت به سرچ کنسول به شما کمک می کند تا محتوای شما را سریع کشف کند، حتی اگر وب سایت شما کاملاً جدید باشد. گوگل کد تأیید را در سایت شما بررسی کرده و سپس آن را به حساب سرچ کنسول شما اضافه می کند. مشابه سرچ کنسول گوگل، بینگ هم Bing Webmaster Tools را برای کمک به دارندگان وب سایت در نظارت بر وب سایت خود در موتور جستجوی بینگ ارائه می دهد. اگر افزونه قادر به پینگ کردن هیچ موتور جستجو نباشد، به شما اطلاع می دهد. اگر سایت شما وردپرسی است همانند سایتهای معمولی با استفاده از افزونههای سئو وردپرس میتوانید برای محصولات سایت خود نیز نقشه سایت بسازید.

سوالات و نظرات خود را برای ما در قسمت نظرات بنویسید. این قسمت در واقع یک محفظه برای تمام URLهای موجود در نقشه است. درج ساعت نیز در این قسمت اختیاری است. همچنین به موتورهای جستجو می گویند که کدام لینک ها در وب سایت شما از بقیه مهمتر هستند و تعداد دفعات بروزرسانی وب سایت شما چقدر است. در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود که مالکیت وب سایت را تأیید کنید. شما می توانید گزینه های اساسی را مرور کنید که در آن می توانید افزونه را از اطلاع رسانی به موتورهای جستجو غیرفعال کنید، محدودیت حافظه PHP و موارد دیگر را افزایش دهید. از دیگر نقاط ضعف نقشه سایت پیش فرض وردپرس این است که تصاویر، ویدیو و اخبار را دربر نمیگیرد. نحوه ایجاد نقشه سایت در وردپرس چیست ؟ پس از فعال شدن، این افزونه به طور خودکار یک نقشه سایت XML برای وب سایت شما ایجاد می کند. چگونه می توان از نقشه های سایت XML برای وب سایت خود استفاده کرد؟

برای نقشههای سایت، ورژن باید 1.0 و انکدینگ UTF-8 باشد. در مجموع باید گفت که بهترین کار این است که تمام صفحاتی که محتوای بیکیفیت یا بیارزش دارند را باید از سایت و نقشه سایت حذف کرد. در واقع، نقشه سایت XML راهی است که صاحبان وب سایت می توانند در مورد تمام صفحاتی که در وب سایت آنها وجود دارد، به موتورهای جستجو اطلاع دهند. صفحاتی که در حال حاضر فهرست شدهاند. لیستی از صفحات Excluded یا کنار گذاشته شده نمایش داده میشود که بیشترشان احتمالا صفحاتی هستند که عمدا لحاظ نشدهاند. اگر با استفاده از ووکامرس یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید، این سایت همچنین یک نقشه سایت برای محصولات شما ایجاد می کند. مخصوصا اگر سایت شما وردپرسی باشد و از افزونه سئو مناسب نظیر یوست سئو برای ایجاد آن استفاده کنید. اگر پاسخ سوال شما در این قسمت نیست، سوال خود را قسمت نظرات برای ما بنویسید.

از اینجا می توانید به صورت دستی صفحات را به نقشه سایت XML خود اضافه کنید. این به بهبود کلی سئو وب سایت شما کمک می کند. نقشه سایت XML به موتورهای جستجو کمک می کند تا به راحتی در محتوای وب سایت شما حرکت کنند و لیستی از تمام محتویات شما را در فرمت قابل خواندن برای ماشین به آنها ارائه میدهد. پس از آن، باید آخرین قسمت URL نقشه سایت خود را در بخش ” Add new sitemap” اضافه کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید. پس از ثبت نام، می توانید وب سایت خود را در بخش ” Add new site ” اضافه کنید. پس از آن، می توانید اولویت مطالب نقشه سایت خود را تنظیم کنید. به طور پیش فرض، از تعداد نظرات برای محاسبه اولویت یک پست استفاده می کند. با این حال، برای اطمینان از اینکه موتورهای جستجو می توانند آن را پیدا کنند، توصیه می کنیم سایت مپ را به صورت دستی ارسال کنید.

Inspyder: کافیست این برنامه را دانلود و نصب کرده و آدرس سایت خود را وارد کنید. در این قسمت، باید پلاگین Insert Headers and Footers را نصب و فعال کنید. اکنون به وب سایت وردپرس خود بروید و افزونه Insert Headers and Footers را در وب سایت خود نصب و فعال کنید. روش های مختلفی برای ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس وجود دارد. ساده ترین راه برای ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس استفاده از افزونه Yoast SEO می باشد. پس از آن، از شما خواسته می شود نوع ویژگی را انتخاب کنید. ما توصیه می کنیم URL prefix را انتخاب کنید، زیرا تنظیم آن آسان تر است. می توانید دامنه یا URL prefix را انتخاب کنید. URL وب سایت خود را وارد کنید و سپس بر روی دکمه ادامه کلیک کنید. برای ادامه بر روی دکمه ارسال کلیک کنید. این صفحات موجب کاهش کیفیت تجربه کاربر میشوند: برای بازدیدکنندگان، مشاهدهی صفحات اینچنین هیچ ارزشی ندارد. به همین دلیل موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ به دارندگان وب سایت های جدید اجازه می دهند نقشه سایت را در ابزارهای وب مستر خود ارسال کنند و این موضوع باعث می شود ربات های موتور جستجوگر آنها، به راحتی محتوای شما را کشف و فهرست بندی کنند.

در این مقاله، توضیح خواهیم داد که نقشه سایت XML چیست و چگونه می توان به راحتی نقشه سایت یا سایت مپ را در وردپرس ایجاد کرد. بعداً در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید. چندین روش برای انجام این کار مشاهده خواهید کرد توصیه می کنیم از روش HTML tag استفاده کنید. برخلاف یک نقشه سایت معمولی که برای افراد ساخته شده است، یک نقشه سایت XML به طور معمول برای بازدید کنندگان وب سایت شما قابل مشاهده نیست. از اینجا، باید به پایین به گزینه ‘XML Sitemap’ بروید و مطمئن شوید که روشن است. با این وجود، هنوز هم باید تنظیمات افزونه را مرور کنید تا مطمئن شوید چیزی از دست ندهید. ابتدا باید به وب سایت Google Search Console مراجعه کرده و با یک حساب کاربری وارد شوید. به سادگی خط متا تگ را از صفحه کپی کرده و در یک فایل متنی خالی در سیستم خود جای گذاری کنید. دو بخش بعدی از صفحه تنظیمات افزونه به شما امکان می دهند محتوایی را به نقشه سایت وردپرس خود اضافه یا حذف کنید. آنها به شما این امکان را می دهند که مشخص کنید کدام قسمت از وب سایت های شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و یا کدام قسمت ها بیشتر به روز می شوند.

نقشه های سایت برای ایجاد یک وبلاگ یا ایجاد یک وب سایت جدید بسیار مفید هستند، زیرا اکثر وب سایت های جدید هیچ لینکی ندارند. امروزه نقشه های سایت به جای HTML در قالب XML منتشر می شوند و مخاطبان آنها موتورهای جستجو هستند، نه افراد. از آنجا که گوگل توجه چندانی به برچسبهای ، و ندارد، توصیه میکنیم که آنها را در نقشه سایت خود قرار ندهید. هر زمان محتوای جدیدی منتشر می کنید، یک پینگ برای گوگل و بینگ ارسال می شود تا آنها را در مورد تغییرات نقشه سایت شما مطلع کند. اگرچه نقشه های سایت XML باعث افزایش رتبه شما در موتور جستجو نمی شود، اما به موتورهای جستجو اجازه می دهند تا وب سایت شما را بهتر جستجو کنند. سپس، روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. در صورت مشاهدهی چنین صفحهای، باید برچسب noindex را از آن حذف کنید و مجددا در نقشه سایت ثبت کنید. این می تواند خطاهای خزشی و صفحات مستثنی از پوشش جستجو را به شما نشان دهد. اما با بررسی این لیست ممکن است به صفحاتی بربخورید که به صورت تصادفی در این لیست قرار گرفتهاند. خوب است بدانید که بصورت پیش فرض این فایل وجود ندارد و برای ویرایش محتوای آن باید یک فایل متنی بصورت robots.txt ایجاد کنید و دستورات لازم را در آن قرار دهید.

این بهترین افزونه SEO وردپرس در بازار است که به شما مجموعه ای جامع از ابزارها را جهت بهینه سازی پست های وبلاگ خود برای سئو به شما ارائه سایت entityseo می دهد. بهینه سازی بودجه خزش یکی از بخشهای مهم در سئو تکنیکال است. ما برای ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس دو روش محبوب را به شما نشان خواهیم داد و شما می توانید یکی از روش های مناسب برای وب سایت تان انتخاب کنید. دستور sitemap در فایل robots.txt یک روش برای نشان دادن نقشه سایت به موتور جستجو است. این بدان معناست که آنها می توانند محتوای بیشتری را پیدا کنند و شروع به نشان دادن آن در نتایج جستجو کنند و در نتیجه گاهی اوقات رتبه بندی بالاتری بگیرند. ابتدا کاری که باید انجام دهید نصب و فعال سازی افزونه Google XML Sitemaps است. نقشه های سایت از نظر بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار مهم هستند. نکته: اگر میخواهید برخی از انواع مشخص محتواها (صفحه برچسبها، صفحه دستهها و برچسب محصولات، نمونه کارها و … Yoast SEO نقشه سایت های مختلفی را برای انواع مختلف محتوا ایجاد می کند.

فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات روی دکمه ذخیره کلیک کنید. در آخر، فراموش نکنید که روی دکمه “Update Options” کلیک کنید تا تغییرات خود را ذخیره کنید. اکنون که نقشه سایت XML را به گوگل ارسال کردید، بیایید نگاهی به نحوه استفاده از آن برای وب سایت خود بیاندازیم. پس از فعال سازی، باید به صفحه تنظیمات سپس Insert Headers and Footers بروید و کدی را که قبلاً کپی کرده اید در کادر«Scripts in header» اضافه کنید. پس از فعال سازی، باید به صفحه تنظیمات سپس به Insert Headers and Footers بروید و کدی را که قبلاً کپی کرده اید در کادر«Scripts in Header » اضافه کنید. تغییر این مقادیر توسط موتورهای جستجو به عنوان نکته در نظر گرفته می شود و آنها ممکن است بر اساس معیارهای خود این برچسب ها را دنبال کرده و یا نادیده بگیرند. به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه الکترونیکی را اداره می کنید، می خواهید نوع محتوای “Products” را در نقشه سایت خود قرار دهید. در اوایل دهه 2000، وب سایت های دولتی لینکی با عنوان “نقشه سایت” در صفحات اصلی خود داشتند. با این حال، اگر برچسبهای noindex اتفاقی در سایتتان داشته باشید، ممکن است برخی صفحات از نقشه سایت کنار گذاشته شوند.

هر صفحه یا فایلی که میخواهید در گوگل نمایش داده شود باید در این نقشه سایت قرار داده شود. اینجاست که اهمیت نقشه سایت در سئو مشخص میشود. اهمیت نقشه سایت در سئو چیست؟ در ادامه به شما می گوییم تاثیر نقشه سایت در سئو چیست . در ادامه جزییات این فایل ایکس ام ال را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. در واقع مزیت اصلی وردپرس و افزونههای سئو وردپرس در این است که این ابزارها با اضافه شدن محتوای جدید بصورت خودکار نقشه سایت شما را بروز میکنند. تنظیمات پیش فرض برای اکثر محیط های میزبانی وردپرس کاربرد دارد. برای پیکربندی افزونه، به سادگی در پیشخوان وردپرس به صفحه تنظیمات و سپس بهXML-Sitemap بروید. با این حال، اگر صفحه ای در سایت شما وجود دارد که ایندکس نشده است، نقشه سایت راهی را برای اطلاع رسانی به موتورهای جستجو در مورد آن صفحه به شما ارائه می دهد. نقشه سایت XML فایلی است که تمام محتوای وب سایت شما را در قالب XML لیست می کند. این تگ مقداری بین 0.0 تا 1.0 میگیرد که عدد بالاتر نشاندهنده اولویت بالاتر است.

بنابراین موتورهای جستجو مانند گوگل به راحتی می توانند محتوای شما را کشف و فهرست بندی کنند. چگونه به موتورهای جستجو درباره نقشه سایت بگوییم؟ افزودن یک نقشه سایت ، تأثیری در رتبه بندی جستجو ندارد. این صفحات اعتبار لینک صفحات مهمتر را میدزدند: یک رابطه روشن و مستقیم بین اعتبار یک صفحه و رتبهی آن وجود دارد. در صفحه بعدی، از شما خواسته می شود جزئیات وب سایت خود را از جمله URL نقشه سایت وارد کنید. برای تأیید اینکه Yoast SEO یک نقشه سایت XML ایجاد کرده است، می توانید بر روی نماد علامت سوال در کنار گزینه XML Sitemap در صفحه کلیک کنید. توجه: در صورت عدم موفقیت در تأیید، لطفاً کش خود را پاک کرده و دوباره امتحان کنید. در انتهای آدرس وب سایت خود، نقشه سایت XML خود را پیدا کنید. کافیست ادرس نقشه سایت خود را مشابه زیر در فایل robots.txt سایت خود قرار دهید. سایت بارگذاری کنید. در نهایت نقشه سایت شما باید از ادرس زیر قابل دسترسی باشد. پس از مدتی، شما می توانید آمار اولیه نقشه سایت را مشاهده کنید. پس از آن، می توانید نحوه اولویت بندی پست ها را در افزونه تنظیم کنید. با این حال، وقتی نوبت به ارسال نقشه سایت به موتورهای جستجو می رسد، فقط باید پرونده اصلی فهرست نقشه سایت را ارسال کنید.

ساخت سایت مپ و استفاده از آن به تنهایی تضمین کننده افزایش رتبه شما نیست. هرکدام از روشهایی را که پیشتر برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید، صفحاتی که برچسب noindex یا canonical (صفحاتی که ارجاعشان به صفحهی دیگری است) دارند، در نقشه سایت گنجانده نمیشوند. در این تگ تعیین میشود که صفحه مربوط به آن URL چند وقت یک بار تغییر میکند. پس از فعال شدن، به سئو و سپس به قسمت صفحه عمومی و به برگه «امکانات» بروید. برخی از سرویسهای مدیریت محتوا (CMS) میتوانند بطور نقشه سایت تولید کنند. اما گاهی برخی صفحات هیچگونه لینک داخلی ندارند و این مساله منجر به دشوار شدن پیدا کردن صفحات برای ربات خزنده گوگل میشود. در حالی که امروزه برخی از وب سایت ها هنوز دارای نقشه سایت HTML هستند، اما به طور کلی استفاده از نقشه سایت پیشرفت کرده است. به سادگی کد موجود در صفحه را کپی کرده و سپس به قسمت مدیریت وب سایت وردپرس خود بروید.

توسط علی جهانی

علی جهانی ملقب به سنیور سئو است