مینی چیلر چیست و چه کاربردها ، تجهیزات و مزایایی دارد؟-بتا تهویه

برای مثال در یک کارخانه‌ی نوشابه سازی، جهت خنک‌کاری مایع نوشابه، استفاده از مینی چیلر‌ها به همراه مبدل، پرکاربرد می‌باشد، یا همچنین استفاده از مینی چیلر در خنک کاری قالب دستگاه‌های پرس یا تزریق پلاستیک، کاربرد فراوانی دارد. به علت اینکه در ساخت مینی چیلر از تجهیزات کمتری استفاده شده است، نصب و نگهداری و هزینه نصب، نگهداری و تعمیرات در مینی چیلر ها نیز، به خاطر استفاده از متریال کمتر در طراحی و تولید شرکت بتا تهویه پایین تر است. نوعي مبدل حرارتي است كه آب سرد مورد نياز فن كويل ها و يا هر مصرف كننده ديگري توسط آن تامين مي شود.عمدتاً از دو نوع مبدل می توان به عنوان اواپراتور استفاده نمود اواپراتور پوسته-لوله و اواپراتور نوع صفحه اي.

طراحی مینی چیلرها به گونه ای است که سرمایش و گرمایش قسمتهای مختلف یک واحد را می توان به صورت جداگانه تنظیم نمود. اواپراتور آخرین قطعه‎ ای است که در ساخت دستگاه مینی چیلر اهمیت زیادی دارد. اواپراتور گاهی از نوع صفحه‎ ای و گاهی از نوع پلیتی است و وظیفه دارد دمای آب را کاهش دهد.

چیلر خنک کننده آب HC-1000 هایلا

این سیستم به وسیله آب هم عمل گرمایش و هم سرمایش را انجام می دهد و نیازی به گاز مبرد ندارد. در استفاده از این دستگاه باید بین پمپ باکس و کندانسور لوله کشی مسی انجام داد و این امر خود مستلزم هزینه و اختصاص فضایی در ساختمان جهت اجرای رایزر لوله مسی می باشد. در مینی چیلرها از مبردهای مختلفی استفاده می‌شود اما عمده مبردهایی که در مینی چیلرها استفاده می‌شوند عبارتند از R22 و R407c و R410a.

نحوه عملکرد دستگاه مینی چیلر چگونه است؟

ین دو سیستم در این پارامتر خیلی با یکدیگر متفاوت نیست چون هر دو قابلیت تنظیم دما برای تک تک فضاها و نیز متفاوت بودن دمای محیط های مختلف را دارند و نوسانات دما در هر یک از محیط ها در بازه دمایی کوچکی هستند. در هر ساختمانی که بخواهیم دمای هوای هر بخش (اتاق یا سالن) را جداگانه کنترل کنیم. برای مثال در ساختمان های مسکونی و هتل ها و غیره که هر فرد مستقر در اتاق یا سالن خود که تمایل دارد ، دمای هوای اتاقش را به دلخواه تنظیم کند.

مینی چیلر چیست و چه کاربردها ، تجهیزات و مزایایی دارد؟-بتا تهویه

در ساختمان‌هایی که تامین هوای مطبوع و ایجاد یک هوای تازه بهتر است به جای مینی چیلر از هواساز یا داکت اسپلیت استفاده شود. داکت اسپلیت یا فن کویل کانالی کارایی و عملکردی مشابه با هواساز دارد. دستگاه مینی چیلر در ساختمان ها و آپارتمان های مسکونی در اغلب موارد در تراس یا بالکن نصب می شود. اما در صورتی که فضای بالکن برای نصب مینی چیلر کافی نباشد در چنین مواردی دستگاه در پشت بام نصب می شود.

  • ميني چيلر توانايي سرمايش در تابستان و گرمايش در زمستان را دارد .
  • این توضیحات ساده از طریقه‌ی عملکرد کلیه‌ی دستگاه‌های تراکمی صحبت می‌کند و منحصر به دستگاه مینی چیلر نمی‌باشد.
  • اصول کارکرد سیستم‌های داکت اسپلیت همانند سیستم‌های کولر‌گازی می‌باشند با این که به جای پانل داخل دیواری از پانل‌های داخلی داکتی استفاده می‌شود که این امر منجر به استفاده از سیستم کانال کشی برای انتقال هوای سرد به فضاهای مختلف استفاده می‌شود.
  • مینی چیلرها به صورت تک مداره و چند مداره با امکان کنترل ظرفیت می باشد.

همچنین استفاده از مینی چیلرها در صنایع مختلف، امکان تقسیم‌بندی بار برودتی را روی چند دستگاه میسر می‌سازد. معمولا کندانسور آب خنک با توجه به مصرف آب و نیاز به برج خنک کن و هزینه نگهداری بالا کمتر استفاده می شود. مینی چیلرهای زیر 50 تن تبرید غالبا از کندانسور هواخنک استفاده می کنند. اما چنانچه مایل به استفاده از امکان محاسبه سر انگشتی (فاز 1) چیلر مورد نیاز ساختمان‌های مسکونی و اداری در شرایط آب و هوایی مانند تهران باشید، می توانید به ازای هر 100 متر مربع از ساختمان به طور تقریبی ظرفیت نامی 4 تن تبرید را در نظر بگیرید.

اواپراتور

توسط علی جهانی

علی جهانی ملقب به سنیور سئو است