فایل Robots.txt چیست و چه نقشی در سئو سایت دارد؟

در ویدیو زیر ببینید سئو به زبان ساده چیست؟ در ادامه به توضیح مختصری راجع به سئو داخلی و خارجی میپردازیم و سپس به تفضیل سئو تکنیکال را برای شما توضیح میدهیم. Sitemap : به موتور جستجو میفهماند که نقشه سایت شما را از چه مسیری پیدا کند. ما در این مطلب به تفضیل راجع به سئو تکنیکال یا فنی سایت صحبت کردیم و در نهایت 10 روش از تاثیرگذارترین نکات در جهت سئو فنی سایت را به شما آموختیم. مهدی محمدی در این ویدیو؛ نکات بسیار مهم و مبنایی را در مورد سئو توضیح میدهد. یکی از نکات جالب در مورد وبسایت او این است که گوگل برای تحقیقات ماشین یادگیری رنکبرین، این شرکت را به همکاری فراخواند. چرا خزنده های گوگل نباید تمامی صفحات سایت من را ایندکس کنند؟ به خزنده های (Crawlers) موتورهای جستجو اعلام می کند که کدام صفحه را Crawl کنند و کدام صفحه را نادیده بگیرند.زمانی که خزنده ها این فایل را در یک دامنه پیدا می کنند، قبل از هر کاری ابتدا این فایل را می خوانند و دستور العمل خود را از این فایل دریافت می کنند. به طور مثال خود سایت و وبلاگ سایت هر دو ربات های خود را دارند.

چهارمین نفر در لیست متخصصین سئو سایت entityseo بیل اسلاوسکی است. این موضوع تا حدی مهم است که گوگل رتبهی وبسایتهایی که واکنش گرا نباشد را در لیست نتایج جستوجو با موبایل نشان نمیدهد بنابراین لازم است از ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت خود اطمینان حاصل کنید. عدهای با پرداخت پول به گوگل و تبلیغات کلیکی (PPC) در نتیجه اول گوگل قرار میگیرند. بعد از گوگل، موتورهای جستجو نظیر بینگ، بایدو و یاندکس در رتبههای بعدی قرار دارند. این وبسایت بیش از ۷۰ نفر تحلیلگر و کارمند فنی را در ختیار دارد. آیا بهینه سازی سایت به ابزار یا نرم افزار خاصی نیاز دارد؟ بهینه سازی سایت چیست؟ وبسایتها نیز برای اینکه در آن عبارت در گوگل جایگاه مناسب و رتبه برتر بگیرند، وب سایت خود را بهینه سازی یا سئو میکنند. سئو نیز از این قانون مثتثنا نیست. نفر سوم لیست حرفهای های سئو کسی نیست جز نیل پاتل. نفر دهم لیست متخصصین سئو با ۹ نفر قبلی فرق دارد. چرا که فایل ربات اطلاعاتی در خصوص اینکه خرنده چگونه باید کار خود را انجام دهد در بر دارد.

استراکچر دیتا (structured data) یا دادههای ساختار یافته به قطعه کدهایی گفته میشود که شما آن را به قالب وبسایت خود اضافه میکنید تا هر قسمت از محتوای سایت را به موتورهای جستوجو معرفی کنید. این بدین معناست که هر کسی میتواند ببیند که شما جلوی خزیدن در چه قسمت از سایت را میگیرید. در این قسمت میخواهم شما را در دنیای سئو با متخصصینی آشنا کنم که گوی سبقت را از دیگران ربودهاند و تبدیل به متخصصین معروف و با تجربه در حوزه سئو شدهاند. در دنیای وب هم دقیقاً مثال بالا صدق میکند فرض کنید شما میخواهید یک وبسایت آموزشی بسازید و از طریق آن محصولات آموزشی و خدمات خود را به فروش برسانید. بازاریابی فرآیندی است که با هدف جذب علاقهمندان و فروش محصولات یا خدمات به آنها انجام میشود و دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، بخش خاصی از بازاریابی است که در فضای اینترنت انجام میشود.

اگر از WordPress استفاده می کنید، می توانید به راحتی این فایل را در منوی اصلی قسمت نصب و راه اندازی پیدا کنید. Robot.txtیک قسمت از پروتکل محرومیت رباتها (REP) است. سایتهایی که از پروتکل ssl استفاده میکنند به جای http:// با https:// شروع میشود. درواقع این پروتکل امنیتی از انتقال اطلاعات بین سایت و کاربرانتان محافظت میکند. هر کدام از بخشهای زیر به زیرمجموعههای دیگری تقسیم شدهاند و چنانچه وارد هر بخش شوید به آنها دسترسی خواهید داشت. برای اینکه سایت شما سئو شود باید بخشهای مختلف سئو را بشناسید و هریک را به درستی اجرا کنید تا سایتی بهینه داشته باشید. در قسمت پایین بخشهای اصلی سئو را مشاهده میکنید. Msnbot,disbot و Slurl به طور خاص نام برده شده اند در نتیجه فقط به قسمت خود در robots.txt توجه خواهند کرد . آیا سئو فقط برای گوگل است؟ این دستور فقط برای google, Ask, Bing, Yahoo قابل قبول است. در یک فایل ربات با چندین دستور العمل هر اجازه دادن یا ندادنی روی یک user- agent پیاده میشود. مخصوصا صفحه تماس با ما. Crawl-delay: هر خزنده چند ثانیه باید قبل از بررسی محتوای صفحه صبر کند. محتوای این صفحه به صورت مداوم آپدیت خواهد شد.

با توجه به اندازه و سایز و کیفیت مناسب مشاهده کنند. بدیهی است که با افزایش ترافیک سایت، فروش سایت بیشتر خواهد شد، برندسازی بهتری انجام خواهد گرفت و کسب و کار اینترنتی پر قدرتتر خواهد شد. نتیجه این عملیات، قرار گرفتن سایت در نتایج بالای گوگل و جذب ترافیک ارگانیک و رایگان است. معنای واژه ارگانیک، طبیعی است و منظور از ترافیک ارگانیک این است که بدون پرداخت هزینه به شرکتهای تبلیغاتی و حتی گوگل، در نتایج اول جستجو قرار بگیریم و علاقهمندان، از طریق کلیک در نتایج گوگل وارد سایت ما شوند. نتایج گوگل به صورت رتبهبندی شده در صفحه نتایج جستجو که به آن SERP یا سرپ (Search Engine Result Page) گفته میشود نقش میبندد. سئو یکسری عملیات مداوم در داخل سایت و خارج سایت است. عملیات مداوم: عملیات سئو همیشگی است و پایان کار ندارد! سئو سایت؛ یک فرآیند مداوم است. رند فیشکین یک کتاب معروف به نام lost and founder دارد. آیا سئو سایت هزینه دارد؟

به بیان دیگر سئو خارجی ارتباط شمارا با خارج از وبسایتتان نشان میدهد. به بیان سادهتر سئو فنی سایت به بهبود بخشیدن جنبههای فنی سایت میپردازد و هدف آن بالا بردن جایگاه وبسایت شما در موتورهای جستوجو مانند گوگل و بینگ است. به بیان سادهتر باید برای تمام صفحات وبسایتتان لینک داخلی ایجاد کنید. وقتی یک وب سایت تاسیس میکنید، خیلی سریع متوجه میشوید که مهمترین مسئلهای که باید به آن توجه کنید سئو است و اولین سوالات شما اینها هستند؟ بی شک اولین نفر در لیست متخصصین بین المللی سئو برایان دین است. اولین مقاله او در حوزه سئو به سال ۱۹۹۶ بر میگردد. البته بعضی از افراد معتقد هستند او در بعضی مواقع پاسخهای دقیق و مبتنی بر حقیقت نمیدهد. البته این در صورتی ممکن است که سایت فایل ربات داشته باشد. البته این ابزار برای زبان فارسی کار نمیکند. معانی Robots.txt میتواند به عنوان زبان فایل های ربات در نظر گرفته شود.5 اصطلاح وجود دارد که شما باید آنها را بلد باشید.

هدف از بهینه سازی سایت، جذب ترافیک و بازدیدکننده رایگان از طریق موتورهای جستجو و بخصوص گوگل است. سئو کاملا رایگان است: از این نظر که گوگل و سایر موتورهای جستجو، برای هدایت ترافیک به سایت شما مبلغی دریافت نمیکنند. 1. از عکسها و تصاویر کمحجم استفاده کنید. دقت کنید که در این تعاریف از سئو، سه نکته بسیار حائز اهمیت هستند و باید مورد توجه قرار گیرند. او جان مولر از شرکت گوگل است. جان مولر یکی از متخصصین شرکت گوگل است که در وبمسترهنگآوت Webmaster Hangout به سوالات افراد پاسخ میدهد. پاسخهایی که جان مولر به سوالات میدهد را میتوان موضع رسمی شرکت گوگل و نحوه کار گوگل دانست. سایت مپ یک فایل شامل کدهای XML است.به کمک این فایل یک نقشه برای تمامی صفحات سایت ایجاد میشود که به موتورهای جستوجو و خزندهها کمک میکند تا تمامی صفحات سایت را بررسی و ایندکس کنند. اگر بخواهیم سئو را بهطور تخصصیتر توضیح دهیم، سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنای بهینهسازی سایت برای موتورهای جستوجو است. با ما همراه باشید تا شما را به جواب سوال هایتان برسانیم و برای شما این موضوع را روشن کنیم که robots.txt چه تاثیری روی بهبود سئو سایت شما دارد.

یک فایل متنی ساده و بدون قالب بندی است که در دامنه ی اصلی سایت شما قرار دارد. در واقع هدف گوگل این است که بهترین و نزدیکترین نتایج را درنتیجه سرچ به کاربران نشان دهد. گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس و گوگل کیورد پلنر. بنابراین اگر کاربری در نتیجه سرچ یک عبارت یا کلمه کلیدی با صفحه خالی یا صفحه 404 مواجه شود باعث نارضایتی کاربر میشود. او بیش از ۲۰ سال است که در حوزه سئو فعالیت میکند و یکی از با تجربههای حوزه سئو است. بعد از رسیدن به یک وبسایت و قبل از عمل اسپایدرینگ، جستجوگر خزنده به دنبال robots.txt ها میگردد. اگر آنها فایل robots.txt را پیدا نکنند، متوجه می شوند که شما می خواهید تمام صفحاتتان ایندکس شود. Disallow: این دستور به user-agent ها میگوید که یک URL را بررسی نکنند. User-agent : یک خزنده خاص در وب که شما به آن دستورات خزیدن را اعلام میکنید(معمولا یک موتور جستجو) یک لیست از یوزر اجنت ها را میتوانید در اینجا پیدا کنید. اگر بخواهیم دستوری را برای چندین user-agent پیاده سازی کنیم خزنده تنها به دستورات دقیق عمل خواهد کرد. در واقع این خزندهها از طریق لینکهای جمعآوریشده اطلاعاتشان را در پایگاه داده ذخیره میکنند و بعد از آن الگوریتمها وارد عمل میشوند تا کیفیت لینک و بقیه موارد را بررسی کنند.

ابزارهای سئو به دو دسته رایگان و پولی تقسیم میشوند و واضح است که ابزارهای پولی بهتر هستند. مهمترین و بهترین ابزارهای سئو؛ ابزارهای رایگانی هستند که توسط گوگل ارائه شدهاند. افزایش فروش سایت: بیشک بهترین مزیت و کاربرد سئو، افزایش بازدیدکنندگان سایت از طریق گوگل است. این وبسایت یکی از معتبرترین وبسایتهای سئو در کانادا است و بیش از ۱۰۰ کارمند دارد. آیا راه رایگانی برای افزایش بازدیدکننده و ترافیک وجود دارد یا باید تبلیغ کنم؟ در این صفحه سعی کردم به صورت کامل توضیح بدهم که سئو چیست و شما را با شاخههای اصلی سئو سایت و بهینه سازی سایت آشنا کنم. چگونه از سئو استفاده کنم؟ برای هر URL تنها یک دستور disallow میتوان استفاده کرد. اگر ربات فایلی وجود ندارد (یا ربات فایلی با دستور اجازه ندادن نیست) خزنده به جستجوی خود در سایت ادامه میدهد. بنابراین بهترین کار برای رفع این مشکل استفاده از ریدایرکت 301 است که شما با استفاده از آن میتوانید کاربران یا رباتهایی که وارد این صفحه شدهاند به صفحاتی مرتبط و دیگر انتقال دهید. لطفا به این صفحه رای دهید. به همین علت گوگل توسط خزندههای خود صفحات وب را براساس معیارهای متفاوت بررسی میکنند. در این کتاب توضیح میدهد سیلیکون ولی چگونه افراد تازه کاری که میخواهند استارتآپ بزنند را گمراه میکند.

آیا robots.txt روی بهبود سئو سایت تاثیر دارد؟ بازدیدکننده رایگان و طبیعی: در نتایج گوگل؛ دو نوع نمایش وجود دارد. او هم نزدیک به دو دهه است که در حوزه سئو فعالیت میکند. او یک مشاور سئو است و علاوه بر مشاوره سئو یک ابزار سئو به نام UbberSuggest هم دارد. همانطور که دیدید علم سئو؛ گستردگی زیادی دارد و نقش بسیار مهمی در موفقیت سایت دارد. بهعبارت دیگر استراکچر دیتاها یا دادههای ساختار یافته اطلاعات اضافهای هستند که شما در کنار یک وبسایت و توضیحات متای آن مشاهده میکنید. اگر در حوزهای قرار دارید که رقابت در آن سنگین است، قطعا زمان طولانیتر و فعالیت بیشتری برای موفقیت نیاز دارید. بدین ترتیب؛ افراد بیشتری روی لینک سایت ما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو (SERP) کلیک خواهند کرد و بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایت ما خواهند شد. 1. برای اینکه این فایل پیدا شود باید در بالاترین دایرکتوری سایت قرار بگیرد. در صورت انجام صحیح سئو سایت، بدون اینکه به گوگل هزینهای پرداخت کنیم، در صفحه اول قرار خواهیم گرفت. سئو خارجی یا برون صفحه به مجموعه فرآیندها و کارهایی گفته میشود که در خارج سایت انجام میشود و باعث بهینهسازی سایت شما میشود.

شما چطور میتوانید بین این همه رقیب کاری دیده شوید و به کسبدرآمد بپردازید؟ سئو سایت به شما کمک میکند، جایگاه مناسبی در نتایج گوگل کسب کنید، بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید و در نهایت؛ تجارت آنلاین خود را رونق دهید. در واقع توسط این فایل شما قادر هستید که به موتورهای جستوجو دستور دهید که چه صفحاتی را بررسی و ایندکس کنند و چه صفحاتی را توسط رباتهای گوگل دنبال نکنند. برای خزیدن در سایت ها موتورهای جستجو لینک ها را دنبال میکنند تا از یک سایت به سایت دیگر بروند و در نتیجه میلیون ها وبسایت را بررسی میکنند. 3. بعضی از یوزر اجنت (user agent) ها دستور فایل robots.txt را نادیده میگیرند. سپس گوگل، بانک اطلاعاتی خود را با استفاده نرمافزارهایی که به آن الگوریتم گفته میشود، بررسی میکند تا مرتبطترین، معتبرترین و تخصصیترین نتایج را به کاربر ارائه کند. این دو خط با هم فایل کامل robots.txt به حساب می آیند. او یک کانال فعال در یوتیوب هم دارد که ویدیوهای آموزشی خود را در کانال یوتیوب خود قرار میدهد.

چرا سایت من بازدیدکننده ندارد؟ سئو به شما کمک میکند سایتتان در نتایج اول گوگل باشد و به صورت رایگان بازدیدکننده دریافت کنید. توجه کنید که ربات گوگل به این دستور توجه نمیکند اما میتوانید رتبه خزش (crawl rate) میتواند در google search console تنظیم شود. گوگل و سایر موتورهای جستجو از طریق نرمافزارهایی که به آن ربات میگویند، اطلاعات موجود در اینترنت را جمعآوری کرده و در یک بانک اطلاعاتی بزرگ که مانند یک کتابخانه است و به آن ایندکس میگویند ذخیره میکنند. در این صفحه با اجزای اصلی سئو سایت آشنا میشوید و پاسخ تمام سوالات خود را در مورد سئو میگیرید. بازدیدکنندگان زیاد: قطعا با انجام مداوم سئو سایت، به صورت مرتب صفحات بیشتری از سایت ما در صدر نتایج جستجو قرار خواهند گرفت. گوگل گزینه پولی هم دارد: سیستم تبلیغاتی گوگل (Google Ads) این امکان را میدهد تا با پرداخت پول به صدر نتایج جستجو قرار بگیرید.

گوگل، سایتهایی که با استفاده از PPC در صدر نتایج قرار بگیرند؛ را متمایز از نتایج رایگان نمایش میدهد. چرا که در دنیای وب هم صدها سایت آموزشی وجود دارد و شما باید با توجه به رقبایتان سعی کنید جایگاه بهتری را در لیست نتایج گوگل بهدست آورید تا توسط کاربران دیده شوید. فرض کنید در یک مکان پر رفتوآمد قصد راهاندازی فروشگاه لباس زنانه دارید و در این مکان چندین فروشگاه لباس زنانه دیگر وجود دارد! کافیست robots.txt/ را بعد از هر دامنه سایتی وارد کنید تا دستورالعمل های آن را ببینید. 5. هر زیر دامنه فایل های ربات جدای خود را دارد. جایگاه نهم لیست متخصصها و با تجربههای سئو به اریک انج تعلق دارد. در واقع سئو به مجموعه فعالیتهایی گفته میشود که باعث بهبود رتبه وبسایت شما در لیست نتایج گوگل میشود. همچنین استفاده از این کدهای ساختار یافته باعث افزایش اعتبار شما نزد موتورهای جستوجو و حتی باعث تغییر نحوه نمایش سایتتان در نتایج جستوجو میشود.

سئو سایت چه مزایایی دارد؟ سئو هزینه دارد: به این معنی که برای سئو سایت که توسط افراد متخصص انجام میشود باید هزینه کنید. بنابراین اگر شما میخواهید امنیت وبسایت خود را تامین کنید لازم است که یک گواهینامه SSL بر روی وبسایت خود نصب کنید. اکنون باید تصمیم بگیرید که چگونه میخواهید از سئو در راستای اهداف سایت خود استفاده کنید. بازدیدکنندگان با کیفیت: منظور از بازدیدکننده با کیفیت؛ بازدیدکنندهای است که به موضوع سایت ما علاقهمند است و احتمال تبدیل او به مشتری بیشتر است. لطفا با من همراه باشید. امیدوارم دقیقا متوجه شده باشید سئو چیست؟ سئو و بهینه سازی سایت، پروسه طولانی مدت است و هیچ زمان کوتاه مدت و بلند مدت مشخصی برای نتیجه گرفتن از آن نمیتوان در نظر گرفت. از آنجا که سایر موتورهای جستجو، الگوریتمهای خود را از گوگل کپی میکنند، رتبهگیری در گوگل برابر است با رتبهگیری در اکثر موتورهای جستجو.

سئو درونی یا داخلی به مجموعه فعالیتهایی گفته میشود که در درون سایت انجام میشود و منجر به بهینهسازی صفحات وبسایت شما و در نهایت باعث بهبود رتبه سایت شما در گوگل میشود. ابزارهای سئو؛ نرم افزارهایی هستند که میتوانند در انجام سئو به ما کمک کنند. ابزارهای سئو ممکن است تحت وب باشند مانند ahrefs و moz و ممکن است قابل نصب روی ویندوز باشند. پس بدیهی است که بیشتر تمرکز بهینه سازی سایت، روی گوگل باشد. دنی سالیولن قبل از بوجود آمدن گوگل روی سئو کار میکرد! گوگل محبوبترین موتور جستجو است و بیش از ۹۲٪ جستجوها در سال ۲۰۲۱ در گوگل انجام میشود. نکته: او در پایان این ویدیو؛ در مورد یک مقاله صحبت میکند. سئو تکنیکال یا فنی سایت جنبههای فنی سایت را بررسی میکند و به بهینهسازی سایت برای موتورهای جستوجو بسیار کمک میکند. ابتدا یک فرد، یک عبارت را در موتورهای جستجو مانند گوگل جستجو میکند. اگر رباتی پیدا کرد فایل را میخواند و بعد بقیه صفحات را بررسی میکند. 4. فایل robot.txt برای عموم قابل مشاهده است.

توسط علی جهانی

علی جهانی ملقب به سنیور سئو است