صورت معاملات فصلی چیست + آموزش نحوه ارسال تدبیر حساب | تکس مپ

همچنین می‌توانید به طور کامل ارائه و تکمیل گزارشات را به این موسسات معتبر بسپارید تا با ناآگاهی مشمول جرایم سنگین نشوید. همان طور که در صفحه بالا مشاهده می کنید، شماره اقتصادی مودی، شماره ثبت،شماره تلفن، کدپستی، نام مودی، فصل و سال مربوط ثبت اطلاعات خرید سامانه معاملات فصلی به نمایش در آمده است. اگر از مرور گر INTERNET EXPLORER‌ استفاده می کنید، با کلیک کردن بر روی دکمه ثبت نهایی، صفحه ای برای شما باز نشده و موفق به مشاهده رسید اطلاعات نشده اید، بایستی POP UP BLOCKER را برای IE فعال کنید. در سامانه معاملات فصلی، شما می توانید گزارشات خرید و فروش و پرداخت و دریافت ها را ثبت کرده و پس از تکمیل هر فرم، ثبت نهایی کنید. امکان ثبت اطلاعات سال نود و شش به بعد در سامانه در دسترس مودیان محترم قرار دارد.

مشاغل بند ب ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم چه مشاغلی هستند ؟

اگر تا هفت روز اطلاعات را تایید نکنید پرونده شما به طور خودکار حذف خواهد شد. در معاملات ارزی این شرکت ها باید مبالغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز و معادل ریالی معامله انجام‌شده در صورتحساب‌ها و اسناد درآمدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی آورده شود. 5.بعد از انتخاب گزینه موردنظر، می‌توانید همه اطلاعات مربوط به سوابق صورت معاملات خود را مشاهده کنید. گزینه‌ای به نام “خلاصه گزارش‌ها” نیز وجود دارد که با انتخاب آن می‌توانید جزئیات مربوط به اطلاعات خود را مشاهده کنید. 1.در مرحله اول مرورگر خود را باز کرده و عبارت “سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی” را جستجو کنید.

تعریف صورت معاملات فصلی و نحوه ارسال آن

طبق قانون مالیات‌ های مستقیم سه دسته از افراد باید فهرست صورتحساب‌ های معاملات خود را در پایان هر فصل آماده و آن را به سازمان مالیات کشور ارائه دهند. ثبت رویداد در صورت معاملات فصلی پس از اتمام مهلت مقرر، مشمول جرایم تاخیر در ارسال گزارشات فصلی خواهد بود. در صورتی که برای ادعای خود مستندات محکمی دارید، می‌توانید نسبت به اصلاح گزارش ارسالی اقدام نمایید.

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی در سال 1401

اگر فهرست معاملات انجام شده خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه ندهید، شامل جریمه 1 درصدی فهرست معاملاتی خود خواهید شد. درج اطلاعاتی، مثل نرخ برابری، مجوزهای مربوطه، ارز استفاده شده و … هم برای صادرات و واردات ضروری است. این شرکت‌ها یا مشاغل همچنین باید شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی طرف قرارداد در واردات کالا را ثبت نمایند. نرم افزار امور خرید و تدارکات اندیشه پرداز به شما این امکان را می دهد تا از طریق وب سرویس به سیستم های مالی سازمان وصل شوید.

صورت معاملات فصلی چیست + آموزش نحوه ارسال تدبیر حساب | تکس مپ

از سوی دیگر مامورین مالیاتی نیز با سرعت و دقت بیشتری به اطلاعات مالیاتی مودیان رسیدگی و مالیات آنها را محاسبه می نمایند. بر اساس ماده 10 آیین‌نامه 46378، مهلت ارسال صورت معاملات فصلی به سازمان امور مالیاتی، یک ماه و نیم (45 روز) بعد از پایان هر فصل است. البته اگر بنا به هر دلیلی خریدار شماره اقتصادی خود را اعلام نکند، هیچ جریمه‌ای شامل حال شما نخواهد شد. شما باید ظرف 1 ماه بعد از انجام معامله، عدم ارائه شماره اقتصادی خریدار را تحت عنوان فهرست امتناع به اداره امور مالیاتی گزارش دهید. اگر هم آخرین روز مهلت ارسال اطلاعات به جمعه یا روز تعطیل ختم شود، شما می‌توانید روز بعد از آن نسبت به ارائه گزارش اقدام کنید.

  • خود را باید در این سامانه ثبت کنید و مستندات را در صورت نیاز ادارات مالیاتی و سرممیزها، تسلیم کنید.
  • سازمان امور مالیاتی برای رعایت حال مودیان و افرادی که موظف به پرداخت مالیات هستند در ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم به وضوح در مورد صورت معاملات فصلی صحبت کرده است.
  • با گزارش امتناع مسئولیت مالیاتی از شما سلب شده و تکلیفتان را انجام داده‌اید.
  • در خصوص اصلاح اظهارنامه ارزش افزوده، از آنجا که ویرایش پس از پایان مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده است، با ثبت اظهارنامه الحاقی انجام می‌شود.
  • در مرحله نهم برای شما صفحه ای نمایش داده میشود که اطلاعات قرارداد های خرید و فروش را از شما دریافت میکند.

توسط علی جهانی

علی جهانی ملقب به سنیور سئو است