آیا وب سایت من برای موبایل مناسب است؟ (5 راه برای بررسی سازگاری با موبایل)

همچنین گزینه ای برای بررسی تنظیمات مختلف Device Pixel Ratio (DPR) و آزمایش سایت خود در جهت افقی صفحه بدون نیاز به تغییر اندازه دستی مرورگر وجود دارد. روی آی، که در تصویر زیر می بینید کلیک کنید.

مرحله 2: تنظیم نسبت پی،ل دستگاه

در اینجا تصویری با امتیاز نمونه برای Accessibility آمده است:

مرحله 5: امتیاز دسترسی به PageS،d ​​Insights

اگر مشکلاتی وجود داشته باشد که بر قابلیت استفاده از تلفن همراه تأثیر بگذارد، آنها را در پایین این صفحه خواهید دید. کنسول جستجوی گوگل تمام مشکلات را فهرست می کند و به شما نشان می دهد که چند صفحه تحت تأثیر آن مشکل قرار گرفته اند.

اشاره کوتاه: برای صرفه جویی در زمان، می تو،د با فشار دادن به ابزارهای توسعه دهنده در Google Chrome و Mozilla Firefox دسترسی پیدا کنید CTRL + SHIFT + C در ویندوز و Cmd + SHIFT + C در macOS

3. از Google Mobile-Friendly Test استفاده کنید

این مرحله وب سایت شما را به اندازه من، برای موبایل کاهش می دهد. با کلیک بر روی آن می تو،د دستگاه های مختلف تلفن هوشمند محبوب را تست کنید ابعاد: پاسخگو منوی کشویی را انتخاب کنید و دستگاهی را که می‌خواهید برای موبایل دوستی بررسی کنید انتخاب کنید. تصویر زیر را ببینید.

مرحله 2: کشویی ابعاد کروم

بر ،ی پوشیده نیست که گوگل سازگاری با موبایل را به ،وان یک فاکتور اصلی رتبه بندی می داند. و ابزار رایگان تست موبایل پسند می‌تواند به شما امکان دهد به سرعت تست کنید که آیا Google سایت شما را کاملاً پاسخگو می‌بیند یا خیر.

طراحی و عملکرد تنها عواملی نیستند که تعیین می‌کنند آیا وب‌سایت شما برای موبایل من، است یا خیر. صفحات شما می‌توانند واکنش‌گرا باشند و در هر دستگاه و مرورگری عالی به نظر برسند، و همه ویژگی‌ها می‌توانند از نظر فنی کار کنند، اما اگر بارگیری برای همیشه طول بکشد، تجربه کاربری ضعیفی ایجاد می‌کند.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، وب سایت SEO Chatter به خوبی به اندازه صفحه نمایش موبایل پاسخ می دهد. منوی تلفن همراه ظاهر می شود و محتوا بدون هیچ مشکلی متن، با صفحه نمایش است.

مرحله 1: سازگاری وب سایت با موبایل را با نمونه صفحه اصلی SEO Chatter مرورگر بررسی کنید

در فایرفا،، روند تقریباً ی،ان است. روی > Inspect > Responsive Design Mode کلیک راست کنید.

مرحله 2: ابزار بازرس فایرفا،

در اینجا، تجزیه و تحلیل داده های مهم سرعت صفحه را دریافت خواهید کرد که آنچه را که Google Core Web Vitals نامیده می شود، همانطور که در تصویر زیر می بینید، تشکیل می دهند.

مرحله 5: PageS،d ​​Insights Core Web Vitals Assessment

خوشبختانه، ابزار Google PageS،d ​​Insights بخش‌های فرصت‌ها و تشخیص‌ها را ارائه می‌کند که هر گونه مشکل یا زمینه‌های بهبود را برای دستگاه‌های تلفن همراه (و دسکتاپ) نشان می‌دهد. مسائل مربوط به عملکرد نیز در مقیاس 100 در زمینه های حیاتی مانند دسترسی، عملکرد، بهترین روش ها و بهینه سازی موتورهای جستجو رتبه بندی می شوند.

ابزارهای توسعه دهنده فایرفا، و کروم نیز به شما این امکان را می دهند که عملکرد سایت خود را در سرعت های شبکه چندگانه آزمایش کنید. این می تواند برای کمک به شما برای اطمینان از عملکرد ثابت بدون توجه به اینکه آیا کاربران تلفن همراه شما به WiFi متصل هستند یا از طرح داده تلفن همراه خود استفاده می کنند بسیار ارزشمند باشد.

باز کن کنسول جستجوی گوگل و به سمت آن حرکت کنید تجربه صفحه همانطور که در تصویر زیر می بینید، برگه را انتخاب کنید.

مرحله 4: تب تجربه صفحه آزمایشی وب سایت کنسول جستجوی گوگل موبایل

از روش‌های موجود در این صفحه استفاده کنید تا به سرعت بفهمید که آیا وب‌سایت شما برای کاربران و ،نده‌های موتورهای جستجو، که فاکتورهای مهمی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) هستند، سازگاری با موبایل دارد یا خیر.

آیا وب سایت من موبایل فرندلی است؟  4 راه برای بررسی

چگونه بررسی کنیم که آیا یک وب سایت برای موبایل من، است یا خیر

1. از تست مرورگر و دستگاه استفاده کنید

در زیر هر یک از این امتیازات، لیستی از مشکلاتی را مشاهده خواهید کرد که مانع از ،ب امتیاز کامل 100 می شوند. اگر سایت شما آنطور که باید عملکرد خوبی ندارد، به آدرس فرصت ها و روی هر فرصتی کلیک کنید تا پیشنهادات و دستورالعمل های مفیدی را در مورد بهبود این ناحیه از وب سایت خود نشان دهید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، تمام صفحات وب در این مثال سازگار با موبایل هستند، بنابراین کنسول جستجوی گوگل هیچ صفحه آسیب دیده را برای هر مشکل نشان می دهد، اگرچه ممکن است صفحه شما متفاوت باشد.

مرحله 4: صفحه نمایش نتایج قابلیت استفاده از تلفن همراه کنسول جستجوی Google

5. از PageS،d ​​Insights برای تست عملکرد استفاده کنید

پس از چند لحظه، گوگل بررسی می کند که آیا سایت شما برای موبایل من، است یا خیر. اگر اینطور باشد، یک علامت سبز رنگ با عبارت «صفحه قابل استفاده در تلفن همراه است» مانند این مشاهده خواهید کرد:

مرحله 3: صفحه آزمایشی سازگار با موبایل گوگل تأیید قابل استفاده است

ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما سازگار با موبایل است یا خیر این است که آن را برای هر گونه مشکل طراحی واکنشگرا که ظاهراً می تواند بر سئوی موبایل تأثیر بگذارد، با باز ، سایت در دستگاه های مختلف و مشاهده ظاهر آن، آزمایش کنید.

ابتدا باید وب سایت را روی رایانه رومیزی بارگیری کنید و آن را در کروم، فایرفا، و سافاری بررسی کنید. با کشیدن اندازه سمت راست صفحه به سمت چپ، اندازه مرورگر را تنظیم کنید تا اندازه یک دستگاه تلفن همراه را نشان دهد. این به شما امکان می دهد تا نحوه سازگاری سایت شما با پرس و جوهای مختلف رسانه CSS برای اندازه صفحه نمایش را آزمایش کنید.

امیدوارم از این راهنما در پاسخ به این سوال لذت برده باشید، “آیا وب سایت من موبایل فرندلی است؟”

بلافاصله یک نمای کلی از تعداد صفحات سایت شما ارائه می شود که تجربه کاربری خوبی را در دستگاه های تلفن همراه ارائه می دهند. سپس می‌تو،د روی قابلیت استفاده از تلفن همراه ضربه بزنید تا بینش بیشتری در مورد موبایل دوستی وب‌سایت خود ،ب کنید.

مرحله 4: گزارش قابلیت استفاده از موبایل کنسول جستجوی گوگل

سپس می‌تو،د این فرآیند را در هر دستگاه تلفن هوشمند یا تبلتی که دارید تکرار کنید تا بررسی همه چیز را تأیید کنید. سایت را روی مرورگرهای تلفن همراه تست کنید و به یاد داشته باشید که جهت گیری افقی و عمودی صفحه را نیز برای بررسی سازگاری با موبایل تست کنید.

باز هم، این یک منوی کشویی به شما می دهد که می تو،د از آن برای تست پاسخگویی وب سایت خود در انواع دستگاه های مختلف همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید استفاده کنید.

مرحله 2: کشویی فایرفا، Responsive Size

بازدید کنید search.google.com/test/mobile-friendly، سپس آدرس وب سایت خود را در فضای ارائه شده وارد کنید و روی Test URL ضربه بزنید. تصویر زیر نشان می دهد که چگونه این مرحله به نظر می رسد.

مرحله 3: صفحه اصلی تست Google Mobile Friendly

همانطور که متوجه شدید، چهار راه اصلی برای بررسی سازگاری یک وب‌سایت برای موبایل وجود دارد، از جمله مرورگر و تست دستی دستگاه، ابزارهای توسعه‌دهنده کروم و فایرفا،، ابزار تست سازگار با موبایل Google، کنسول جستجو، و PageS،d ​​Insights. که همه آنها روشهای رایگ، برای تجزیه و تحلیل دوستی تلفن همراه برای کاربران و SEO هستند.

هر دو گوگل کروم و موزیلا فایرفا، دارای ویژگی های تست موبایل هستند که به شما امکان می دهد نحوه ظاهر و عملکرد سایت خود را در دستگاه های تلفن همراه بررسی کنید.

کنسول جستجوی گوگل به دلایل مختلف یک ابزار ارزشمند سئو است، به خصوص به این دلیل که می تواند بینش ارزشمندی در مورد قابلیت استفاده از تلفن همراه سایت شما ارائه دهد. شما باید وب سایت خود را به این سرویس رایگان متصل کنید تا از این مرحله استفاده کنید تا متوجه شوید که آیا وب سایت شما سازگار با موبایل است یا خیر.

این ویژگی سازگاری با موبایل را می توان با کلیک بر روی آن بررسی کرد بدون گلوگاه منوی کشویی و انتخاب سرعت شبکه

مرحله 2: کشویی Firefox Throttling

اگر اینطور نیست، یک نماد هشدار قرمز رنگ با عبارت «صفحه در تلفن همراه قابل استفاده نیست» را مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

مرحله 3: صفحه آزمایشی Google Mobile-Friendly هشدار قابل استفاده نیست

4. از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید

در اینجا یک تصویر نمونه وجود دارد که بخش‌های فرصت‌ها و تشخیص‌ها را نشان می‌دهد.

مرحله 5: فرصت‌ها و تشخیص‌های بینش صفحه سرعت
مرحله 5: فرصت‌هایی برای اصلاح PageS،d ​​Insights

خلاصه چک دوستانه وب سایت برای موبایل

تنها راه برای دریافت پاسخ، اجرای یک تست سازگار با موبایل است. در زیر، با تجزیه و تحلیل سازگاری با موبایل با ابزارهای رایگان در دسترس برای بهینه‌سازی وب‌سایت، نحوه بررسی اینکه آیا یک وب‌سایت سازگار با موبایل است، خواهید یافت.

ساده ترین راه برای آزمایش عملکرد سایت در موبایل، ابزار PageS،d ​​Insights Google است. ابزار را با رفتن به باز کنید pages،d.web.dev/. سپس URL خود را وارد کرده و کلیک کنید تجزیه و تحلیل.

مرحله 5: فیلد URL Insights PageS،d

این مرحله ابزارهای توسعه دهنده کروم را نشان می دهد. در اینجا، روی نمادی که مانند دو مستطیل روی هم افتاده در سمت چپ به نظر می رسد، کلیک کنید ،اصر برای جابجایی در نوار ابزار دستگاه.

مرحله 2: نماد نوار ابزار دستگاه کروم

استفان هاکمن یک کارآفرین و بنیانگذار SEO Chatter است. او در بهینه سازی موتورهای جستجو و بازاریابی دیجیتال تخصص دارد و از سال 2005 مجذوب سئو شده است. هدف او به اشتراک گذاشتن بهترین نکات و اخبار در مورد بازاریابی موتورهای جستجو است تا به شما کمک کند ترافیک وب سایت بیشتری داشته باشید.


منبع: https://seochatter.com/is-my-website-mobile-friendly/

در کروم، روی صفحه کلیک راست کرده و انتخاب کنید بازرسی کنید همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود.

مرحله 2: با Chrome بازرسی کنید

عواملی مانند بزرگترین رنگ متنی (LCP)، تاخیر ورودی اول (FID)، تغییر چیدمان تجمعی (CLS)، اولین رنگ متنی (FCP)، تعامل با رنگ بعدی (INP) و زمان تا اولین بایت (TTFB) همگی یک نقش در عملکرد سرعت موبایل

اگر می‌پرسید «آیا وب‌سایت من برای موبایل من، است؟»، این راهنما می‌تواند کمک کند.

اگر یک سایت سازگار با موبایل دارید، تمام محتوا و ویژگی های خود را بدون نیاز به بزرگنمایی یا پیمایش افقی در دستگاه تلفن همراه یا رایانه رومیزی خواهید دید. اما، اگر وب‌سایت کاملاً سازگار با موبایل نباشد، سایت شما مطابق با پنجره مرورگر تغییر سایز تنظیم نمی‌شود، به این م،ی که زمان آن رسیده است که برای اصلاح طراحی واکنش‌گرا اقدام کنید.

2. از ابزارهای توسعه دهنده کروم و فایرفا، استفاده کنید

توسط علی جهانی

علی جهانی ملقب به سنیور سئو است